A bogyós gyümölcsök közé tartozó különböző színekben (mélykék, vörösesbarna, sötétlila, bíborfekete) pompázó áfonya az egyik legértékesebb és legtáplálóbb ételünk. Kis mérete ellenére rengeteg a szervezetünk számár hasznos növényi tápanyag, úgynevezett fitonutriens szorult bele, ráadásul nem csak egészséges, de még finom is! Az Észak-Európában és Észak-Amerikában őshonos áfonyát az indiánok gyógyászati célokra is felhasználták. Az áfonya antioxidáns-tartalma ugyanis felülmúlja még a répa, a sütőtök, a brokkoli vagy az alma antioxidáns-tartalmát is, ezért minél gyakrabban érdemes beiktatni étrendünkbe. Napi 15 dkg áfonya fogyasztásával rengeteget tehetünk azért, hogy a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget vagy a rákos megbetegedéseket megelőzzük, kialakulásuk rizikóját csökkentsük.


Magas pektintartalmának köszönhetően, mely egy vízben oldódó rostfajta, jó hatással van az emésztésünkre is. Az áfonya az alacsony glikémiás indexű (vércukoremelő hatású) gyümölcsök közé tartozik, ezért az inzulinrezisztenseknek és cukorbetegeknek is ajánlott a rendszeres fogyasztása rengeteg pozitív tulajdonsága miatt. Vitamin- és ásványianyag-tartalma is kiemelkedő, többek között gazdag A-, B-, C-, K-vitaminokban, kalciumban, káliumban, magnéziumban, vasban és cinkben is.


Tipp: lehetőleg nyersen fogyasszuk, mert így tápanyagai jobban megőrződnek. Dobjuk fel vele zabkásánkat, natúr joghurtunkat, próbáljuk ki túróval, turmixba és saláta összetevőjeként is (pl.: áfonyás madárbegy saláta grillezett kecskesajttal).